Cьогодні українська «верхівка» бореться лише за розподіл так званих «відкатів». Громада повинна тиснути на депутатів, адже у принципових питаннях громадськість все-таки досягає своєї мети. При зміні місцевого законодавства громада буде допущена до контролю бюджетних коштів. Про це під час відеотрансляції Інтернет-марафону від «МЕДІАСТАР» розповіли Володимир ПОДГОРНОВ, соціолог, президент українського фонду «Громадська думка» та Ігор МАРКОВ, політолог.
За словами Володимира Подгорнова, питання загальноміських витрат, прийняття рішень, які будуть торкатися всіх верств населення, необхідно виносити на референдум, оскільки нині громада міста не відчуває себе джерелом влади.
- Якщо запитати пересічного громадянина будь-якої європейської країни: «Чи відчуваєте ви, що можете впливати на рішення місцевої чи центральної влади?», то 80% відповість «так», тоді як у нас же ситуація абсолютно протилежна, =- зазначає Володимир Подгорнов. - Український фонд «Громадська думка» проводить дослідження щодо рішень, які приймаються депутатським корпусом, залучаючи широкі верстви населення. Умовно кажучи, ми не підтримуємо ручне управління, натомість вдалим є прийняття рішень через міський референдум або ж через певні домові комітети (через ОСББ). Нам потрібно виділяти певні пріоритети. Ніхто, окрім громади, цього не зробить, до того ж це змінить напрямок місцевих виборів та до Верховної Ради.
Як зазначив Ігор Марков, за опитуваннями Лабораторії соціальних досліджень, при виборах депутатів громада не вважає пріоритетним той чи інший спосіб витрат громадських коштів. Відтак, маємо механічний вибір центральних блоків, що означає фактичну смерть міського політикуму.
- Сам інститут бюджету стає формальною справою, що затверджується так званим кулуарним або ж ручним способами, – акцентує політолог. - Наш аналіз розподілу бюджетних субвенцій свідчить про те, що бюджетні приписи і механізми є вкрай відсталими, що свідчить про тінізацію бюджету. Норми і приписи нашого бюджету функціонують суто формально в режимі мертвого правового простору.